Türkiye'nin şiddet, aşırıcılık, terörizm, radikalleşme ile mücadelesinde genç duruş.

Hackathon

Şiddete varan aşırıcılık çalışmalarına yönelik kolay uygulamalar ve yazılımlar geliştirilecektir. Bu kapsamda bilgisayar bilimleri ve bilişim teknolojileri alanındaki uzmanların ve lisans ve lisansüstü öğrencilerin katılımıyla bir Hackathon düzenlenecektir. Bu uygulamalar ve yazılımlar, sanal alanda haritalama çalışmalarının yanı sıra izleme ve destek sağlamaya da yardımcı olacaktır.
 
Uygulama: Türkçe gerçekleştirilecek olan Hackathon yarışması katılımcılarının niyet beyanı, ilgili projenin kısa özeti ve referans mektuplarını içeren belgeleri göndermelerini isteyen duyuruyla başlatılacaktır. İlk başvurular arasından araştırmacılar ve alanında uzmanlar ön seçimle 15 grup belirleyecektir. Her grup, biri sosyal bilimci olmak üzere 3 katılımcıdan oluşacaktır. Ankara’da TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde düzenlenecek 24 saatlik Hackathon’da katılımcılar ürünlerini geliştirecek ve sunacaklardır. Yenilikçilik, kolaylık, alandaki acil bir ihtiyaca cevap verebilme ve pratik düzeyde kullanılabilecek olma kriterlerine göre en iyi uygulama yarışmayla belirlenecektir. Kazanan uygulama ve/veya yazılım projenin internet sitesinde yer alacaktır.
 
Beklenen çıktı: Şiddete varan aşırıcılık çalışmalarını desteklemek amacıyla ihtiyaç duyulan yazılım ve uygulamalar geliştirilip ilgili tarafların kullanımına sunulacaktır.

Üniversiteler Arası

15 farklı üniversite arası yarışma

Uygulama

Yazılım ve uygulama geliştirme fırsatı

Grup Çalışması

Üçer kişilik 15 grup

Disiplinler Arası

Sosyal ve bilgisayar bilimlerinden katılımcılar

Etkinlik Takvimi

BAŞVURU 25/12/2019-24/02/2020

Hackathon başvuru

ön seçim 25/02/2020-28/02/2020

Ön seçim çalışmaları

duyuru 28/02/2020-28/02/2020

Seçim sonuçlarının açıklanması

YARIŞMA 21/03/2020-22/03/2020

Hackathon yarışması

Hackathon Hakkında

 • Hackathon nedir?

  Hackathon öğrencilerin, yazılımcıların ve bilgisayar bilimleri alanındaki uzmanların belli bir sürede aynı mekanda işbirliği içerisinde şiddete varan aşırıcılıkla mücadele üzerine gerçekleştirecekleri online uygulamaları kapsayan bir etkinliktir.

 • Başvuru Şartları

  - Bu etkinlikte özellikle internetin terör amaçlı kullanımı, şiddete varan aşırıcılık ve radikalleşme ile mücadele, karşı söylem geliştirme, vb. gibi başlıklarda üretim yapılması istenmektedir.

  - Proje fikrinin özgün olması, yazılan kodun daha önce ticari olarak kullanılmamış ve hackathon için geliştirilmiş olması gerekmektedir.

  - Yarışma sonunda geliştirilen projeler juri önünde sunulacaktır. Sunumda, jüri üyelerine, kullanılan veri, platform ve teknik konular  hakkında bilgi verilecektir.

  - Bu yarışmaya TOBB ETÜ ve TEPAV çalışanları ile birinci dereceden akrabaları katılamazlar.

  - 18 yaşından küçükler katılamaz.

 • Kimler başvurabilir?

  Biri sosyal bilimler alanından olmak üzere bilişim teknolojileri alanının güvenlik boyutunda çalışan üç kişilik gruplar üzerinden Hackathon başvurusu yapılabilir.

 • Konaklama, Seyahat ve İaşe

  - Konaklama ve seyahat giderleri düzenleme komitesi tarafından karşılanacak olup, yarışmacılar süreç hakkında bilgilendirilecektir.

  - Yarışma gecesi dinlenmek için uyku tulumu ve matlarınızı getirebilirsiniz.

  - Yarışma boyunca yiyecek ve içecek servisi sağlanacaktır.

 • Yarışma sonrası süreç nasıl işleyecektir?

  Kazanan uygulama ve/veya yazılım projenin internet sitesinde yer alacaktır.

 • İletişim Bilgileri

  Telefon: 0 312 292 40 00 (Dahili 5339)
  E-mail: info@gencdurus.com
  Facebook: @gencdurus2020
  Twitter: @gencdurus2020

Hackathon ile şiddete varan aşırıcılık çalışmalarını desteklemek amacıyla ihtiyaç duyulan yazılım ve uygulamalar geliştirilip ilgili tarafların kullanımına sunulacaktır.