Türkiye'nin şiddet, aşırıcılık, terörizm, radikalleşme ile mücadelesinde genç duruş.

Çevrimiçi Görsel İçerik Yarışması

Radikalleşme ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadeleye ilişkin farkındalığı arttırmak ve yapılan bu mücadeleye katkı sunabilmek adına, üniversite öğrencilerinin oluşturduğu genç katılımcıların görsel içeriklerini üretecekleri ve paylaşacakları bir çevrimiçi yarışma düzenlenecektir.
 
Uygulama: Başvurusu kabul olan katılımcılardan şiddete varan aşırıcılıkla mücadelenin belirli boyutlarını ele alan kısa video klipler çekmeleri beklenmektedir. Başarılı fikirler ve etkili prodüksiyonlar YouTube’a yüklenecek ve Genç Duruş’un internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Videoların Türkçe ve İngilizce altyazılı olması beklenmektedir. Bu kapsamda, öğrenci gruplarının yüksek kaliteli görsel içerik üretmelerini desteklemek için her gruba, görsel malzeme üretimi ve üretim sonrası maliyetleri karşılayacak şekilde 7.041,75 ₺ tutarında bir maddi/finansal destek sağlanacaktır.
 
Beklenen çıktı: Multimedya çağına uygun olarak şiddete varan aşırıcılıkla mücadele konusuna dikkat çekilmesi ve video kliplerle yeni medyaya uygun içeriklerin üretilmesi beklenmektedir. Böylelikle genç kitlelere hitap edebilen farkındalığın yaratılması ve multimedyanın kullanılması temel amaçtır.

Üniversiteler Arası

7 farklı üniversite arası yarışma

Uygulama

Teorik bilgiyi hayata geçirme fırsatı

Grup Çalışması

2-4 kişilik 7 grup

Prodüksiyon Fonu

Grupların prodüksiyonlarına 1.250 Amerikan Doları mali destek

Etkinlik Takvimi

Başvuru 01/08/2020-03/11/2020

Yarışma başvurusu

ön seçim 04/11/2020-05/11/2020

Ön seçim sonuçlarının açıklanması

YARIŞMA 14/12/2020-14/12/2020

Görsel İçerik Yarışması

Görsel İçerik Yarışması Hakkında

 • Çevrimiçi Görsel İçerik Yarışması Nedir?

  Radikalleşme ve şiddete varan aşırıcılıkla mücadeleye ilişkin farkındalığı arttırmak veya yapılan bu mücadeleye katkı sunabilmek adına oluşturulan video kliplerin yer aldığı çevrimiçi bir yarışmadır.

 • Başvuru Şartları

  - Başvurular öğrenci toplulukları üzerinden yapılmalıdır.

  - Başvurunun onaylanabilmesi için, öğrenci topluluğunun bağlı bulunduğu danışman hocadan onay mektubu alınmalıdır.

  - Başvuru içeriğine ilişkin diğer bilgilere başvuru formu üzerinden erişilebilir.

  Not: Yarışma dili Türkçe olacaktır.

 • Kimler başvurabilir?

  Bu alana yoğun ilgi duyan, merak sahibi, bilgi birikimi yüksek, bu konu üzerine çalışmaya eğilimli ve daha önce benzer projelere katılmış olan farklı şehir ve üniversitelerden lisans ve lisansüstü düzeydeki tüm öğrenci grupları yarışmamıza katılabilirler.

 • Yarışma sonrası süreç nasıl işleyecektir?

  Başarılı fikirler ve etkili prodüksiyonlar YouTube’a yüklenecektir ve Genç Duruş’un internet sitesi üzerinden duyurulacaktır. Videoların Türkçe ve İngilizce altyazılı olması beklenmektedir.

 • İletişim Bilgileri

  Telefon: 0 312 292 40 00 (Dahili 5339)
  E-mail: info@gencdurus.com
  Facebook: @gencdurus2020
  Twitter: @gencdurus2020

Görsel İçerik Yarışması, gençlerin öğrendikleri kavramsal  konuları uygulamalı olarak prodüksiyona dönüştürmenin yanında, onları bir araya getirecek ve aralarında konuya ilişkin farkındalık yaratacaktır.